زبان شناسی همگانی
درباره وبلاگ


سایت زبان شناسی همگانی در جهت گسترش و معرفی رشته زبان شناسی همگانی آغاز به کار کرد
rezasalimi18@yahoo.com

مدیر وبلاگ : رضا سلیمی
مطالب اخیر
نویسندگان

از اصول تحلیل نشانه -معنا شناسی تا بکار گیری آنها ژک کورتس برگردان حسن زارعی

هگل: قوانین، اصول باقی نمی مانند، بخودی خود ارزشی ندارند. عملی که آن ها را بکار می گیرد و باعث می شود وجود داشته باشند، نیاز انسان است، میل و سپس دلبستگی و شیفتگی اوست.

پیشگفتار

ژک کورتس[1]

هگل: قوانین، اصول باقی نمی مانند، بخودی خود ارزشی ندارند. عملی که آن ها را بکار می گیرد و باعث می شود وجود داشته باشند، نیاز انسان است، میل و سپس دلبستگی و شیفتگی اوست. (هگل[2]، 2011: 67)

اگر در آغاز جمله ای از هگل نقل شد صرفا برای یادآوری حقوق و وظایف محقق است، ، برای ارایه نتایج و مشاهدات اش است، بدون در نظر گرفتن حوزه ای که او در آن فعالیت می کند. مجله "سینرژی الجزایر[3]" همانند تمامی مجلات گروه "ژرفلن[4]" به حوزه های گسترده ای از علوم انسانی و اجتماعی گرایش دارد. به همین خاطر، کارهای زیادی را با موضوع تحلیل آثار داستانی و رساله های معاصر یا کمی قدیمی تر به چاپ رسانده که به منظور بنیان نهادن یک نظریه ادبی با اهداف نشانه-معنا شاختی و فلسفی بوده است. اما غایت کاربردی این مناظره نظری، ساخت تدریجی یک دانش، مهارت یا توانایی توسط یک محقق الجزایری مشتا فهمیدن و استفاده از زبان فرانسه در نهایت راحتی است. بنابراین مجله سینرژی الجزایر فقط یک منبع علمی که در گذر زمان اعتباری بیش از پیش بدست آورده نیست بلکه ابزاری آموزشی نیز هست.

به هگل باز گردیم. وجود یک کنش مستلزم وجود انجام دهنده آن است. اینجاست که پای شیفتگی به میان می آید. "هیچ، مطلقا هیچ پیش نمی آید بدون علایق کسانی که عملشان در انجام کار موثر بوده است. این علاقه شیفتگی نامیده می شود. تقریبا هیچ چیز مهمی بدون شیفتگی در جهان روی نمی دهد".

چنین کلامی برای سخن گفتن از مجله مان به نظرم کاملا مناسب می آید: تنها یک نگاه به خلاصه شماره شانزدهم نشان از اهمیت کار ما دارد. این مجموعه ای تاثیر گذار از سرنوشت ها، رنج ها، مبارزات، پیروزی ها و ... مرگ است. تراژدی همین جاست، کماکان متاثر کننده، اما این نوشتار است که نجات می یابد و همراه خود بازتولد، امید، شیفتگی و شعر را می آورد.

خود این فهرست یک پیام است یی آنکه لازم باشد در استدلال های علمی گم شد تا بتوان حال و هوایی که نویسندگان در آن کار کرده اند را متوجه شد. واضح است که نمی توان از اثر یک "نویسنده معروف" صحبت کرد بدو ن اینکه تاثیری از او پذیرفت، بدون اینکه خود نیز نویسنده کتابی شویم که انتخاب کرده ایم تا عمق آن را درک کنیم. به همین دلیل است که ایده کامل کردن شمای جکبسون به ذهن متبادر می شود همزمان که خواننده خود گفته پرداز می شود. بنابراین خواندن فقط دریافت معنی نیست بلکه دادن معنی نیز هست و فقط کشف کنجکاوانه شیفتگی قهرمان نیست بلکه شریک بودن با او در این احساس است. هدف بخش زیادی از مقالات جمع آوری شده در این شماره رساندن ما به این حالت از شعف است که در آن خواننده به خلق کردن (و نهایتا جداشدن از پیش پا افتادگی) می رسد. و باید پذیرفت که یک مقاله خوب اگر ه این درجه از قدرتِ برانگیختن برسد که فرد را علاقه مند به خواندن اثر کند، در این مرتبه قرار می گیرد.

واسطه میان رمان نویش، کتاب او و خواننده اش (که می تواند هرکدام از ما باشد) در حقیقت نویسنده مقاله است. او مسولیت بزرگی دارد. همراه اوست که  شناخت یک نویسنده و بویژه خواندن برخی صفحات سفید که توسط نویسنده سیاه شده اند، می توانند هیجان انگیز یا ملال آور باشد. معرفی یک اثر تمرین تحلیل، تفکر و سبک است که دشواری فراوانی دارد. محقق جوان معمولا تصور می کند که اسرار یک متن زیبا از طریق مفاهیم علمی قابل رمزشکافی اند و می توان آن را با دقت زیاد پیدا و جمع آوری کرد. بنابراین او ردیابی ارزش های علمی را با معرفی مفاهیم بنیادین نشانه-معنا شناسی آغاز می کند. درک این امر مشروط بر اینست که تاکید ترجیحا، به منظور مثال آوردن برای ر مفهوم، بر روی خود تولیدِ متنِ انتخاب شده باشد. نخستین قانون شامل ارایه حداقل اطلاعات به خواننده است تا بتواند براساس آن اتفاقات روایت شده و تفاوت های مشخصه های هویتی نقش های اصلی داستان را بفهمد.

قانون دوم در همین راستا، اشتباه نگرفتن یک مقاله با انشاء است. مورد خطاب انشاء یک خواننده یعنی مصحح یا ارزیاب این «تکلیف» است. در معنای واقعی ما در یک مخحیط مدرسه ای هستیم و مجموعه اصطلاحات بکابرده شده، بجر استثناها، جزیی از دایره المعارف مشترک دو مخاطب است.در این مورد می توان از استفاده از توضیحات پایه ای چشم پوشید و اگر این کار صورت می گیرد، هدف تنها فهماندن این موضوع به مصحح است که درس فراگرفته شده است. چنین چیزی هرگز برای یک مقاله که می تواند مخطبان زیادی داشته باشد که کاملا از اصطلاحات رشته های مختلف بی اطلاعند، ممتصور نیست. در این مورد، هرچه نوشته می شود می بایست به همراه توضیحات کاملا روشن باشد تا خوانشی غنی کننده از تحلیل ارایه شده صورت گیرد.

و نهایتا سومین قانون در پویایی شیفتگی در تفکر هگل، قانون لذت است. نشانه-معنا شناسی کاملا به گرامر متن متکی است که فعالیتی است با هدف شکل دهی به تصاویر ذهنی ساخته شده توسط خواننده. در اینجا اصول مهم روش فعال پیاژه[5] به چشم می خورد: شناخت از عمل مشتق می شود. اگر بخواهیم ساده صحبت کنیم باید بگوییم شناخت یک شیئ عمل کردن بر روی آن و تغییر شکل دادنش برای دستیابی به مکانیزم های این تغییر است که در ارتباط با خودِ اعمالِ تغییر شکل دهنده قرار دارند. یک مقاله زمانی به شکل خوب نوشته شده است که موفق می شود خواننده خود را در جستاری متنی دخیل کند که به او احساس مشارکت در جستجوی شاخص های واقعی، تمایزات و ارزش ها را بدهد. در آنجا نیز می بایست از خواننده یک گفته پرداز ساخت، یک کمک-تحلیل گر که همکاری اش می تواند فراتر از خود مقاله باشد. آنچه از این اشارات حاصل می شود اینست که نوشتار هرگز محلی برای حقایقی بجز آنچه توان کشف آنها وجود دارد، نیست. متن، هرچه باشد، همیشه به صورت جمع است و غنایی بی پایان از بودن دارد، همانگونه که اومبرتو اکو[6] می گوید، اثری همواره گشاده است که مفسر خود را می طلبد، نه ایستا بلکه مسلح به میلی است برای عمل کردن که از جهات فراوان به کار یک بازرس می ماند.

یک خواننده خوب، یک تحلیل گر موقعیت های نوشته شده گشاده ولی پیچیده است. او به زمان، به حکمت و به دقت نیاز دارد تا این شاخص ها را بیابد و از ورای آن ها تفسیر کند. یک متن مهم یک خواننده خوب می طلبد.

مثلا وقتی که میسا بی[7] رمانی کاملا شرح حال نامه وار را «در کوهستان به خود گوش دهید» می نامد: معانی ضمنی مرتبط با سرود ملی فرانسه و یا سرود وطن پرستانه Min Jablina به سرعت به ذهن خطور می کنند. و اهمیتی نیز ندارد که منظور نویسنده واقعا آنچه باشد که از اثرش برداشت می شود.

متن نوشته شده، اثر گشوده، مرتبا دورنماهای متعددی در ارتباط با زمان، مکان و بازیگر ارایه می دهد که بخاطر بازی خوبش انتخاب شده است. بعنوان مثال، مولیر[8] شخصیت تارتوف[9] را همچون پسری جذاب، نگران کننده و بسیار باهوش دیده است؛ دیگران خواسته اند در او شخصیتی چاق و منزجر کننده ببینند و کسان دیگری مثل آنتوان ویتز[10] نوعی لات و کسانی هم مثل اویی ژووه[11] او را اغواگری متقاعد کننده ولی عقده ای دیده اند. در نوبت های مختلف یک قدیس، زاهد دروغین، حسابگر، دورو، کلاهبردار، ماجراجو، انقلابی ... این نمایشنامه اعصار را می گذراند بی آنکه پیر شود چراکه هر لحظه از داستان اش تفسیری جدید از آن بوجود آورده است.

در اینجا دوباره به مسئله فرهنگی برمی گردیم و اینبار بر روی فاعل تحلیلگر متمرکز می شویم. برای اینکه او از رفتاری کاملا دریافت کننده به نقش خلق کننده گفته پرداز برسد می بایست به مفهوم لذت (به قول هگل، شیفتگی) مهمترین جایگاه را در کنش خوانش بدهد. اینکه فرهنگ مستقل از فرد وجود داشته باشد واضح و بدیهی است. تبدیل کردن هر کس به پیشه ور فرهنگ خود به معنای رد میراث ساخته شده نیست بلکه بکار گرفتن یک روند فرهنگ پذیری است که، اگر منشا خود را در فاعل بیابد، تنها در ارتباط با جریان های اصلی تفکر در تحول تاریخی خود، گسترش می یابد. مقالات خوب در سینرژی الجزایر –که کم هم نیستند- توانسته اند به شکلی طبیعی این دید فعال از خوانش را به یک تفکر فرهنگی مرتبط با فلسفه پیوند بدهند، بی آنکه ارزش های محلی و فاصله تفسیری لازم برای ایجاد مناظره ای هم تراز با فعالیت های الهام بخش علمی را کم اهمیت جلوه دهند.

در هر شماره از مجله ما، ارتباطات همکاری، پاسخ، توازی، میزان، تصحیح، تمایز، تصدیق و یا شک به مرور شکل می گیرند. این نشانه خوبی از تحول عظیم در مجله ایست که دیگر یک مجموعه از کارهای غیر مرتبط فردی که به مرور زمان به یکدیگر وصل شده اند نیست بلکه مکانی برای مناظرات است؛ جایی که هرچه مطرح می شود به رویارویی مکالمه ای تبدیل می شود.

با همین دید است که در «پساگفتار» شماره پانزدهم سینرژی الجزایر (از گفتار تا نوشتار: تفکرات متقاطع درباره استراتژی های یادگیری) چند کلمه ای از آموزش زبان می گویم که از افکاری نشات می گیرند که به نظرم با آنچه پیشتر در مورد نشانه-معنا شناسی ادبی مطرح شد، کاملا قابل مقایسه هستند. اصول مهم در هر تعلیم و تعلمی، صرفنظر از موضوع مطرح شده توسط متخصص آموزش، از شاهرگی سازنده منشعب می شوند: توانایی تحلیل و ارایه با درستی، سادگی و اعتبار مجموعه ای از چیزها که یک کل مرکب را می سازند. نشانه-معنا شناسی و دستور زبان (متن یا جمله)، در حوزه آموزش یا یادگیری، نبردهای یکسان.

در واقع ناعادلانه تر از این نمی شود که دستور زبان پیر خود نقش لولوخورخوره (شخصیت لاغر مردنی برای ترساندن بچه ها) زبان فرانسه را بدهیم. آنچه در حوزه یادگیری زبان پیچیده است، بیشتر از خود زبان، رشته تمام نشدنی نظریه های (ملقب به) علمی است که حدودا پنجاه سال است تلاش می شود بواسطه آن ها، با پشتکاری مثال زدنی، صورت مسئله را پاک کرد. خود من در این نبرد نظری شرکت کردم و به گرامر علمی فرانسه کمک نمودم (در سال 1979 با چاپ بخش صفت و به هیچ وجه آن را انکار نمی کنم) و به اعتقاد من، حتی در آنجا، بهتر است رویکردی بیشتر کابردی و ساده داشت. فردیناند برونو[12] یکی از بزرگترین زبان شناسان فرانسه طبع عجیبی در برانگیختن دارد در بخش دوم از "تفکر و زبان" (1926) فصل اول با نام "قوانین غلط و واقعیت" و درباره موضوع وحشتناک تطابق زمانی میان زمان جمله وار اصل و فرعی با فونت پررنگ (که بی شک نشاندهنده رنج و عذاب اوست) می نویسد: زمان جمله واره اصلی وابسته به زمان جمله واره فرعی نیست بلکه به معنا بستگی دارد. فصل تطابق زمانی در یک جمله خلاصه می شود: تطابق زمانی وجود ندارد.

اگر من خود را تحت الحمایه چنین قدیس گریزی قرار می دهم به این خاطر است که معتقدم مبحث تطابق زمانی به چیزی بیشتر از فنون بی چون و چرای آموزشی که مرتب در انتزاع گم می شوند، نیاز دارد. اینها مهمترین رازهای زبان فرانسه هستند که آنچه اهمیت دارد "دوران" های عمل است در تمایزات تاخیری، همزمانی و تقدمی مشخص شده یا نامشخص بوسیله مجموعه ای از لغات (بویژه قیدها) که به مدت زمان، محدویت، وجه و درچه در تناقض با زمان بکار گرفته شده (حال، گذشته، آینده) است، دلالت دارد تا تفاوت ایجاد کند، مشخص کند، تصحیح کند و غیره. در چنین شرایطی صحبت کردن از یک قانون و بکارگیری اش یک آسان سازی نابجاست.

مسلما نمی خواهم این بحث را در این پساگفتار که همین الان هم زیاد طولانی شده بیشتر باز کنم و دوباره به اثر بی نظیر برونو، چاپ شده در 1926، بر می گردم (و حیف که متخصصان امروزی دیگر از آن استفاده نمی کنند) تا حسرت هایی را بیان و اصول جالبی را بازگو کنم.

آنچه می بایست سعی کرد در یک آموزش دستور زبان موفق گنجاند، دیدی گفته پردازانه و در نتیجه اساسا ارتباطی از زبان است. زبان، صرفنظر از پوشش نظری که بر تنش می شود، برای همین کار است. به این معنا که باید از ابتدا زبان آموز را به فعلیت بخشیدن هر تولید زبانی، یعنی نسبت دادن آن به گویشوری خاص در شرایط زمانی و مکانی (مشخص) عادت داد. هر پیام بر نوعی گویشور دلالت دارد و به ما اطلاعاتی در خصوص رفتار فاعل متناسب با آنچه می گوید می دهد (تنش، وجهیت، فاصله، شفافیت یا کدر بودن)، هر پیام مستلزم تحلیل شدن به شیوه ای واضح در ساختار نحوی اش است. بهتر است بجای سنتز رساله های بزرگترین دانشمندان قرن بیستم که کاری غیرممکن است، با آموزش-شناسان خوب (مثلا هنری بونارد[13]) کار کنیم که اگرچه خود آن ها هم زبان شناسان معروفی هستند ولی نسبت به فعالیت های دانشگاهی شان عقب گرد داشته اند تا مایه مورد نیاز برای آموزش عقلانی و معقولی را بدست آورند که قادر به گشودن ذهن ها و دادن دیدی اطمینان بخش و آموزنده از دستور زبان، یعنی از زبان فرانسه، باشد که نشات گرفته از روحیه انتقادِ درخور است.

اگر لازم بود نتیجه ای از صفحات پیشین می گرفتم، خیلی سخت می توانستم این پساگفتار عمدا ناتمام مانده را به سرانجام برسانم. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که بشود هیچ نتیجه ای نگرفت. من با هگل که یک فیلسوف است شروع کردم. کلام آخر را (کماکان گذرا) به یک شاعر اختصاص خواهم داد: فرانسیس پونژ[14] که در اثر خود، در سال 1948 پیشنهاد سفری را می دهد که من مراحلش را طرح ریزی می کنم:

من به همه پیشنهاد می کنم دریچه های درونی را باز کنند، در عرض چیزها مسافرت کنند، یک انقلاب یا براندازی مشابه آنچه گاوآهن یا بیل انجام می دهد، زمانی که به یکباره و برای نخستین بار میلیون ها تکه از زمین، خاک، ریشه، کرم خاکی و حیوانات کوچکی تا آن لحظه گریزان بودند، نمایان می شوند. منابع بی پایان عمق چیزها محصول منابع بی پایان عمق معناشناختی کلمات!

 

ترجمه از حسن زارعی، دانشجوی دکتری آموزش زبان فرانسه، دانشگاه تربیت مدرس تهران، بهمن 1392

 

[1] Jacques Cortes

[2] Hegel

[3] Synergie Algérie

[4] GERFLINT

[5] Piaget

[6] Umberto Eco

[7] Maïssa Bey

[8] Molière

[9] Tartuffe

[10] Antoine Vittez

[11] Louis Jouvet

[12] Ferdinand Brunot

[13] Henri Bonnard

[14] Francis Ponge

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 9 بهمن 1398 06:14 ب.ظ
You need to take part in a contest for one of the greatest websites on the web. I’m going to highly recommend this site!
چهارشنبه 2 بهمن 1398 06:24 ب.ظ
I really like it when individuals get together and share thoughts. Great blog, stick with it!
دوشنبه 30 دی 1398 05:00 ب.ظ
Very rapidly this web site will be famous amid all blogging and site-building users, due to it's nice articles
چهارشنبه 25 دی 1398 10:11 ق.ظ
very great article… i liked it very much and will recommend this site to my friends also….
دوشنبه 16 دی 1398 02:24 ب.ظ
Hello, every time i used to check webpage posts here in the early hours in the dawn, since i like to gain knowledge of more and more.
جمعه 13 دی 1398 06:03 ب.ظ
Awesome write-up. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.
دوشنبه 9 دی 1398 07:46 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really fastidious paragraph on building up new weblog.
سه شنبه 3 دی 1398 05:15 ب.ظ
Everyone loves it when folks get together and share views. Great website, keep it up!
سه شنبه 19 آذر 1398 08:14 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>download ringtone mp3В music</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>ringtone download mp3 mobile</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>ringtone download mp3 music hindi 2019</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://zcarz.ir/post/45/">ringtone download mp3 tamil songs</a>
f171339
شنبه 1 تیر 1398 03:58 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis canadian drugs cialis tablets australia cialis super acti viagra or cialis cialis daily cialis patent expiration generico cialis mexico cialis taglich online cialis cialis sicuro in linea
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:26 ب.ظ

Truly many of helpful facts!
cialis generico en mexico achat cialis en itali tadalafil 20mg cialis 5 mg funziona online cialis cialis australian price cialis free trial cialis bula cialis uk price cialis wal mart pharmacy
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:11 ق.ظ

Point effectively used!.
generic cialis soft gels sublingual cialis online when will generic cialis be available walgreens price for cialis miglior cialis generico viagra or cialis cialis 10mg prix pharmaci get cheap cialis cialis 5 mg buy cost of cialis cvs
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:25 ق.ظ

Helpful write ups. Appreciate it.
cialis 5 mg schweiz sialis cialis billig sublingual cialis online brand cialis nl generic cialis review uk safe site to buy cialis online only now cialis 20 mg cialis cipla best buy acheter cialis kamagra
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:29 ب.ظ

Incredible all kinds of valuable info.
click here to buy cialis cialis great britain side effects for cialis cialis 5 mg schweiz generic cialis at the pharmacy cialis sans ordonnance callus cialis uk next day prezzo cialis a buon mercato only here cialis pills
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:10 ق.ظ

Appreciate it. An abundance of forum posts!

tadalafil we use it 50 mg cialis dose cheap cialis cialis 5 mg funziona generic cialis pill online brand cialis generic when can i take another cialis cialis online holland cialis free trial click here cialis daily uk
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:00 ق.ظ

Many thanks! Loads of advice.

how does cialis work chinese cialis 50 mg if a woman takes a mans cialis cialis 5mg billiger tadalafil cialis reviews cialis pills in singapore generic cialis 20mg uk cialis preise schweiz acheter cialis meilleur pri
شنبه 25 خرداد 1398 08:19 ب.ظ

Many thanks. Wonderful information!
cialis online holland click now cialis from canada preis cialis 20mg schweiz prix cialis once a da we like it cialis soft gel we like it cialis soft gel cialis 20mg prix en pharmacie cialis canadian drugs buy cialis online legal weblink price cialis
جمعه 24 خرداد 1398 04:07 ب.ظ

You expressed this effectively!
we use it cialis online store cialis kaufen where do you buy cialis enter site very cheap cialis cialis dosage cialis 05 cialis 20mg preis cf cialis 5 mg para diabeticos buy cialis online cheapest cialis venta a domicilio
جمعه 24 خرداد 1398 01:36 ق.ظ

Amazing posts, Thanks!
india cialis 100mg cost cheap cialis cialis online holland how to purchase cialis on line miglior cialis generico estudios de cialis genricos cialis therapie where do you buy cialis tadalafilo cialis super kamagra
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:57 ق.ظ

Wonderful data. Thank you!
cialis vs viagra cialis en 24 hora rx cialis para comprar cialis efficacit prices on cialis 10 mg tarif cialis france online prescriptions cialis cialis mit grapefruitsaft il cialis quanto costa brand cialis generic
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:54 ب.ظ

Many thanks! Valuable information.
cialis cuantos mg hay cialis italia gratis buy online cialis 5mg cialis kamagra levitra we choice cialis uk only now cialis 20 mg cialis e hiv generic cialis 20mg uk i recommend cialis generico no prescription cialis cheap
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:36 ب.ظ

You made your position pretty clearly!.
acheter du cialis a geneve cialis herbs cialis price thailand cialis manufacturer coupon 5 mg cialis coupon printable cialis per paypa ou acheter du cialis pas cher cialis dose 30mg viagra cialis levitra enter site very cheap cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:52 ب.ظ

Kudos, Ample data!

tadalafil 5mg dosagem ideal cialis cipla cialis online cialis tadalafil cialis online nederland i recommend cialis generico generic cialis review uk canadian cialis cialis coupon the best site cialis tablets
شنبه 18 خرداد 1398 11:12 ق.ظ

Kudos. I enjoy it.
weblink price cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne we like it safe cheap cialis dosagem ideal cialis cialis 30 day trial coupon cialis en mexico precio click now cialis from canada cialis 5 mg scheda tecnica how to buy cialis online usa non 5 mg cialis generici
شنبه 24 فروردین 1398 05:32 ق.ظ

Nicely put, Regards!
pharmacy canada reviews most reliable canadian online pharmacies pharmacy canada reviews are canadian online pharmacies safe canada online pharmacy online pharmacy canada pharmacy canada online canadian pharmacies canadian pharmacy cialis canada online pharmacies medication
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو